بندر امام خمینی یا همان سربندر سابق که قبل از انقلاب به نام بندر شاهپور نیز نامیده می‌شد، بزرگترین بندر فعال تجاری ایران است که ۳۸ اسکله فعال به طول هفت کیلومتر دارد. این بندر در ماهشهر خوزستان واقع در شمال غربی خلیج فارس قرار دارد.

چرا بندر امام خمینی فعال ترین بندر تجاری ایران است؟

قرار داشتن اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان، اداره گمرک، منطقه ویژه اقتصادی در بندر امام خمینی از دلایلی است که این بندر را به بندری ویژه در این منطقه و فعال ترین بندر اقتصادی خوزستان تبدیل کرده است.

بندر امام خمینی سالانه پذیرای بیش از پنجاه تن کالا است که رقم بالایی است و همچنین 660000 متر مکعب انبار مسقف دارد.

بندر امام خمینی امن‌ترین و کوتاه‌ترین مسیر زمینی ممکن برای انتقال کالا از کشورهایی نظیر عراق، ترکیه، حوزه قفقاز و آسیای میانه به کشورهای جنوب شرق آسیا است. این بندر به واسطه خطوط هوایی، زمینی، خطوط ریلی با نقاط مختلف ایران در ارتباط است و گمرک بندر امام خمینی بزرگترین مرز خروجی کشور شناخته می‌شود. خدمات صادرات و ترانزیت و ترانشیپ از سرویس‌هایی است که در گمرک بندر امام خمینی مشاهده می‌کنید.

در ترخیص کالا از گمرک بندر امام خمینی به دلیل بزرگ بودن اسکله‌ها و قابلیت بارگیری توانایی زیادی دارند تا حجم عمده‌ی کالاهای فله را پذیرا باشند و به همین دلیل ذرت و سویا و دانه روغنی  و کنجاله و… کالاهایی نظیر آن در گمرک بندر امام خمینی وارد می‌شود و همچنین از این بندر صادرات محموله‌های آهن آلات و… انجام می‌گیرد.